Thread Contributor: KapuxWydanie 11 Wilczka
#1
[Obrazek: 6bbf1e35ae559.png]

Zapraszam do czytania!

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
4 czerwca  
Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji
W poniedziałek, czwartego czerwca, był Międzynarodowy Dzień Dzieci Będących Ofiarami Agresji. Jest to temat, na który należy rozmawiać, ponieważ jest dosyć często spotykany. Nie raz w telewizji, prasie albo radiu usłyszeliśmy o dziecku, które zostało pobite lub zgwałcone. Wszystko dzieje się z różnych powodów.

W przemocy rodzinnej może to być m.in. alkohol, przez które osoba dorosła (lub nie) może znęcać się nad dzieckiem psychicznie, obrażając, poniżając, lub fizycznie, np. bijąc. Rzadko, ale jednak zdarza się także przemoc seksualna. Nie należy tego lekceważyć. Osoby będące ofiarami przemocy (obojętnie jakich) zawsze będą tym, chociażby draśnięte. Może rana, spowodowana pocięciem, zniknie, jednak w psychice tej osoby pozostanie ciągle to, co było.

Co można uznać za przemoc? W sytuacji uderzenia, spoliczkowania, popychania lub duszenia występuje przemoc fizyczna, natomiast jeśli występuje zastraszanie, obrażanie, czy szantaż to jest to przemoc psychiczna. Obydwa rodzaje przemocy podlegają pod art. 207 Kodeksu Karnego. Mamy także przemoc seksualną, która objawia się naruszeniem strefy seksualnej, poprzez np. gwałt, ten podlega artykułowi 197 Kodeksu Karnego.

Osoby dotknięte jedną z tych przemoc, powinno się wspierać, iść do psychologa lub pomóc w jakikolwiek inny sposób. Często mówimy, jak to się inni zachowują, ale spójrzmy też na siebie. Czy my kogoś kiedyś czasem nie obraziliśmy lub popchnęliśmy? To, że ktoś nas obraził, nie oznacza, że my też od razu musimy zrobić to samo. Bądźmy od niego bardziej dojrzali.

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[Obrazek: e0e2a5edec97e.jpg]

Egzorcyzmy
W skrócie egzorcyzmy to obrzędy uwalniania czegoś lub kogoś spod władzy złego ducha, najczęściej szatana. Wydarzenia te często są natchnieniem dla licznych malarzy, m.in. ,,Wypędzenie demonów z Arezzo” Giotta lub ,,Egzorcyzm św. Benedykta” Aretino. Pierwszy z obrazów jest jednym z fresków z cyklu ,,Sceny z życia św. Franciszka”.

Ciekawy jest fakt, że szatan w czasie egzorcyzmu jest zmuszony mówić tylko prawdę. W czasie kilku takich obrzędów kilkakrotnie wspominał o Matce Boskiej. To jej tak naprawdę się boi i nie wymawia jej imienia, tylko mówi o niej Ta, Ona itd. Najbardziej skuteczna modlitwa przeciw szatanowi to ,,Zdrowaś Mario” (,,Ave Maria”) albo różaniec (tam także jest ta modlitwa). Trzeba jednak pamiętać, że tylko Bóg usłyszy modlitwę wypowiadaną ,,w myślach”, do szatana trzeba mówić głośno. Ta modlitwa jest dla niego jak uderzenie młotem w twarz.

Skąd się biorą demony? Są różne powody, może to być jakiś przedmiot, który został opętany, albo nawet samo miejsce. Wieki temu mogła być tam wojna, może ktoś tam zginął? Czasami są też skutkami wzywania duchów ,,dla zabawy”. Osobą zajmującą się egzorcyzmami nazywamy egzorcystą, ale to chyba wiadomo. Najczęściej jest to biskup, jednak może też być ksiądz przez niego mianowany egzorcystą. W Polsce pełni posługę ponad 100 mianowanych księży egzorcystów oraz wielu kapłanów i diakonów, modlących się modlitwą o uwolnienie. W każdej diecezji jest przynajmniej jeden mianowany egzorcysta, nie wliczając w to ordynariuszy miejsca.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

[Obrazek: 1cf3b64f26ef0.png]

Kącik postaci
A dzisiaj: PITAGORAS!
Wielu zna Pitagorasa przez wzór twierdzenia Pitagorasa: a2+b2=c2. Możliwe jednak, że nie on je wymyślił. Jesteście ciekawi, o co chodzi? Zacznijmy od jego historii. Ten słynny matematyk żył w Grecji, gdzie na Krotonie założył szkołę pitagorejską. Był twórcą kierunku filozoficzno-religijnego zwanego pitagoreizmem. Elementami pitagoreizmu są: muzyka, harmonia i liczba, rozpatrywane przede wszystkim jako czynniki wychowawcze, służące zbliżeniu do Boga. Nie wszyscy jednak mogli zostać jego uczniami.

Nie wiadomo dlatego, czy tak naprawdę to on stwierdził, że w trójkącie prostokątnym, suma kwadratów przyprostokątnych jest równa kwadratowi przeciwprostokątnej, ponieważ mogli to być jego uczniowie. Szczególnie rodzą się problemy ze znalezieniem autora, kiedy dowiadujemy się, że uczniowie często przypisywali mu swoje odkrycia, aby tylko zostały zatwierdzone, ponieważ przecież sam Pitagoras je stwierdził (teoretycznie)!

Oto kilka sentencji, które zostały odnalezione w Złotych Wierszach, nie wiadomo, kto i kiedy je napisał:
  • Kto mówi, sieje, kto słucha, zbiera,
  • Zły język zdradza złe serce,
  • Trzeba milczeć albo mówić rzeczy lepsze od milczenia,
  • Trudno jest iść przez życie wieloma drogami jednocześnie,
  • Nic w nadmiarze
Załączniki:
- Złote Wiersze/Złote Wersety: http://archeos.pl/forum/index.php?topic=5920.0
Odpowiedz Przewiń do góry
#2
Wielu zna Pitagorasa przez jego słynne twierdzenie a2+b2=c2Numer interesujący, ale jako matematyk z wykształcenia muszę się czepnąć! Proszę pana redaktora a2+b2=c2 to wzór Pitagorasa, a nie twierdzenie... Twierdzenie pan napisał niżej Tongue
naprawiam...
Odpowiedz Przewiń do góry
#3
Bardzo pouczająca lektura!
Niech nie zmylą Cię barwy, zdjęcie w avatarze jest po wypiciu wielosokowego.
____________________________________

Life down here is just a strange illusion
Odpowiedz Przewiń do góry
#4
(04-06-2018, 19:02)Dracconia napisał(a):
Wielu zna Pitagorasa przez jego słynne twierdzenie a2+b2=c2Numer interesujący, ale jako matematyk z wykształcenia muszę się czepnąć! Proszę pana redaktora a2+b2=c2 to wzór Pitagorasa, a nie twierdzenie... Twierdzenie pan napisał niżej Tongue

ups, następnym razem się nie powtórzy ;* dziękuję, za zwrócenie uwagi Smile
Odpowiedz Przewiń do góry


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości