Thread Contributor: EvanaŻużel
Nie jest to oczywiście tak popularny sport jak piłka nożna czy siatkówka, jednak zaskarbił sobie uwagę wielu ludzi, a między innymi mnie. 
Jest tu ktoś jeszcze, kto się tym interesuje lub był chociaż na jednym meczu, albo po prostu czai zasady? Jeśli tak, odezwijcie się! Komu kibicujecie? Jak zareagowaliście na wykluczenie polskiego zawodnika z biegu przeciwko Rosji, które tym samym zabrało Polsce szansę na złoto czy srebro w Speedway of Nations? Ja osobiście kipiałam ze złości i nadal mam ochotę rozsadzić cztery litery sędziemu, który jak dla mnie (i nie tylko dla mnie, bo wielu innym również opadła szczęka) zrobił to bezpodstawnie. 
Na co dzień kibicuję Sparcie Wrocław, w końcu mieszkam we Wrocławiu. Maciej Janowski... [Obrazek: 2665.png] Mam też trochę wtyk i znajomości we Wrocławskiej drużynie, ale to już inna sprawa. ;D Poza Spartą czasem też trochę pooglądam rozgrywki Falubazu Zielona Góra z zacnym logiem Myszki Miki, jednak na zawodnikach i osiągnięciach nie znam się już tak dobrze jak na tych wrocławskich. W ogóle uważam, że nowy stadion olimpijski we Wrocławiu to mistrzostwo. Są lepsze oczywiście, jednak w porównaniu do poprzedniego, który został kilka lat temu zamieniony na ten obecny to jest coś świetnego. 

Jeśli ktoś nie jest zapoznany z zasadami sportu, to postaram się krótko i jasno je przedstawić. 
Na początek oczywistym jest wspomnieć, że w żużlu zawodnicy ścigają się na motorach po torze, na którym wysypane są małe kamyczki zwane żużlem, stąd też nazwa sportu, jak się można domyślić. Ilość zawodników jest różna zależnie od rodzaju wyścigów, a czasem wielkości toru. Zawsze jest to jednak liczba parzysta. Najczęściej jeździ 4 zawodników - po 2 z każdej drużyny, jednak czasem jeździ też 6 (z tego co pamiętam to chyba w Czechach tak jest, ale pewna nie jestem), a raz spotkałam się nawet z 8, choć to już jest niezwykle rzadkie. 
Każda runda to tzw. bieg. Nazwa może być myląca, bo zawodnicy oczywiście jeżdżą nie biegają.  
Zależnie od "rangi" wyścigów jest różna liczba biegów. Przykładowo w zwykłych międzymiastowych rozgrywkach jest to po prostu 15, natomiast międzykrajowych (przykładowo Monster Energy Speedway of Nations) może to być 21 pierwszego dnia rozgrywek i 23 następnego. Skąd dwie dodatkowe zaraz wyjaśnię. 
W każdym biegu punktacja wygląda następująco: 
1st - 3pkt
2nd - 2pkt
3rd - 1pkt
4th - 0pkt
Oczywiście jeśli zawodników jest więcej, punktacja ta może się zmieniać, choć najczęściej wygląda właśnie w ten spósób. 

W wyścigach typu Speedway of Nations jak już wspominałam biegów jest 21 pierwszego dnia oraz 21 i 2 dodatkowe (23) drugiego dnia. Biegi są na zasadzie każdy z każdym. Każdy kraj wystawia trzech zawodników - 2 głównych, jednego rezerwowego. Przykładowo na ostatnim żużlu jechali Maciej Janowski i nieszczęśliwie wykluczony w barażu Patryk Dudek oraz na rezerwie Maksym Drabik. Pierwsze 21 biegów mają za zadanie wybić drużyny na samą górę tabeli. Potem następuje bieg 22 (bieg barażowy), gdzie rywalizują ze sobą drugie i trzecie miejsce w tabeli o to, kto z nich ma jechać w finale. Pierwsze automatycznie jest automatycznie zakwalifikowane do finału. W tym roku wyglądało to tak:
1. Wielka Brytania
2. Rosja 
3. Polska
Zatem Polska jechała z Rosją w biegu barażowym. Jeśli punktacja prezentowałaby się 5:1 lub 4:2 do finału oczywiście by się dostała drużyna z większą liczbą punktów. Natomiast gdyby był remis 3:3 to wygrałaby drużyna, której zawodnicy w biegu zajęliby 2 i 3 miejsce. Jako, że z biegu został wykluczony polski Patryk Dudek, przeciwko Rosjanom jechał sam Maciej Janowski. Tak więc nie było jakiejkolwiek szansy na wygraną, bo bieg mógł się prezentować jedynie w ten sposób:
1. Rosja - 3pkt
2. Rosja - 2pkt
3. Polska - 1pkt
5:3 (wygrana dla Rosji), lub
1. Polska - 3pkt
2. Rosja - 2pkt
3. Rosja - 1pkt
3:3 (wygrana dla Rosji, bo miałaby druie i trzecie miejsce), lub
1. Rosja - 3pkt
2. Polska - 2pkt
3. Rosja - 1pkt
4:2 (wygrana dla Rosji)
Polska była na straconej pozycji od samego początku, podejrzewam, że sędzia musiał wychodzić ze stadionu z obstawą. Do finału oczywiście dostała się Rosja i ścigała się z Wielką Brytanią, co zakończyło się remisem 3:3, gdzie Rosja miała 2 i 3 miejsce, więc z automatu otrzymała złoto, Wielka Brytania srebro, a Polska brąz (nadal rozpaczam).
[Obrazek: MzQ1NS5qJBN-B3ZjTV4-HCZBYCRFEikUf0EifEYW...cARGMQIVY=]
                                            [Obrazek: tumblr_nk0gl880ax1rkpbpoo1_500.gif]
Odpowiedz Przewiń do góry
Toruńskie "Anioły" Heart
[Obrazek: giphy.gif]
Odpowiedz Przewiń do góry

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości